Den nystartede virksomheden Nanoil arbejder med en ny teknologi til at blande almindeligt brændstof med vand. Teknologien har været kendt et stykke tid, men den har aldrig været udført med de vandmængder, der er tale om her. Nanoils produktgrundlag er emulgeringsmaskinerne som bruges til at blande vand og brændstof.
Den nye teknologi er baseret på, at almindeligt brændstof tilsættes 30-40% vand samt et kemisk additiv. Blandingen sendes gennem en emulgeringsmaskine og kommer ud som et stabilt emulgeret brændstof. Vandet, som bliver omdannet til mikroskopiske vand bobler på 0,1 – 3 mikrometer i størrelse, giver brændstoffet en renere forbrænding, og en reduktion i nox’en på omkring 50%. En afgift på nox er på vej, og investering i maskinen vil derfor være yderligere økonomisk fordelagtig på grund af reduktionen i nox-niveauet.
Det nye brændstof er op til 25% mere brændstofsøkonomiforbedrende end normalt, og brænder ved lavere temperaturer. Sammenholdt med den renere forbrænding, betyder det mindre sod og mindre udrensning, og den lavere temperatur er også bedre for ventilerne. På sigt vil effekten heraf betyde mindre vedligeholdelse af maskinerne end ved almindeligt brændstof. CO2 niveauet vil også blive betydeligt reduceret, hvilke giver en miljømæssig gevinst.
Nanoil får maskiner fra sin samarbejdspartner i Korea og sælger dem videre til kunder, eksempelvis varmeværker, skibsfarten og industrien generelt - Nanoil er den eneste forhandler af maskinerne i Europa og det sydlige Afrika. Potentielle kunder er typisk virksomheder med et forbrug på minimum 1.000 brændstof liter dagligt. Udover en fremvisningsmaskine i Hirtshals, har Nanoil for øjeblikket en maskine på vej med en kapacitet på 30 tons brændstof i døgnet. Maskinerne koster fra 750.000 kr. og opefter, og den mindste har en kapacitet på 5 tons.
Salgsdirektør Magnus Fossheim siger:
- Produktet er stadig meget nyt, men vi er af den opfattelse, at når der ligger bevis for emulgeringens driftsikkerhed, så kommer kunderne. Vi har allerede flere, som har vist interesse for produktet. I øjeblikket venter vi på resultatet fra test på en marinemotor. Testforløbet, som bliver udført på fartøjet Assimiut i Hirtshals Havn, varetages af Wärtsilä og Nanoil leverer brændstoffet. Testforløbet forventes færdig i starten af foråret. Ligeledes er vi i kontakt med Teknologisk Institut i Aarhus om en emissions- og effekttest med en marinemotor.
Nanoil har valgt at lægge det danske hovedkontor på Hirtshals Havn, da det her er muligt at have tæt kontakt til den danske fiskeflåde. Virksomheden er øjeblikket også ved at starte et samarbejde op med nogle lokale partnere fra Skagen Havn bestående af Henning Andersen, Jakob Hammer og Svend Bach. Ligeledes har man indenfor luksus yatchbåde allieret sig med Kristian Foss, der har mange års branchekendskab. Derudover har Nanoil kontor i Durban i Sydafrika med en Sydafrikansk partner, hvorfra de betjener kunder fra det sydlige Afrika, hovedsagligt inden for mine-, sukker-, og landsbrugsindustrien.
Hele ideen omkring Nanoil startede da Jørgen Fossheim, der er bestyrelsesformand i Nanoil og har mange års erfaring i fiskeribranchen, på et tidspunkt skulle have to fiskefartøjer på værft i Korea. Her blev han introduceret for den koreanske skibsverden, og det var under opholdet i Korea, at han mødte de nuværende koreanske forretningspartnere.
For yderligere information kontakt Magnus Fossheim på telefon 29 91 47 08 eller klik ind på www.nanoil.dk